UniFi Access: toegangscontrole opbouwen in jouw UniFi-netwerk
Leestijd: 6 minuten
Een sleutelbos is lastig te beheren. Raakt iemand een sleutel kwijt, dan vervang jij het slot. Met UniFi Access geef jij toegang met een pas, pincode of telefoon, en trek jij die met één klik weer in. Het draait op dezelfde UniFi-console als jouw netwerk en camera’s. In deze blog leggen we uit welke onderdelen jij nodig hebt en hoe jij de juiste lezer en hub kiest. Wil jij ook een bel met camera bij de deur? Lees dan onze blog over UniFi Intercom.
Hoe is UniFi Access opgebouwd?
Een deur met UniFi Access bestaat uit vier onderdelen:
- Een UniFi-console met UniFi Access. Hier beheer jij gebruikers, deuren en toegangsrechten
- Een hub. De hub stuurt het slot aan en voedt de lezer via PoE. Lezers sluit jij altijd op een hub aan, niet rechtstreeks op een PoE-switch
- Een lezer aan de buitenkant van de deur, en optioneel een tweede aan de binnenkant
- Een slot, bijvoorbeeld een elektrische sluitplaat, een penslot of een magneetslot. Verderop lees jij welk slot bij jouw deur past
Let op de voeding van de hub: de Door Hub heeft PoE++ nodig, omdat hij zelf weer lezers en het slot voedt. Levert jouw switch geen PoE++, gebruik dan de Ubiquiti PoE++ Adapter (60 W) tussen switch en hub.
De hub werkt lokaal. Valt het internet weg, dan blijven pas en pincode gewoon werken.
Welke console heb jij nodig?
UniFi Access draait op de meeste UniFi-consoles, waaronder de Dream Machine Pro, Pro Max en SE, de Dream Router 7, de Cloud Gateway Max en Fiber, de CloudKey+ en de UniFi NVR’s. De Cloud Gateway Ultra en de oudere Dream Router ondersteunen Access niet. Heb jij een van die twee? Dan voeg jij een CloudKey+ of NVR toe om Access op te draaien.
Welke lezer kies jij?
| Lezer | Ontgrendelen met | Geschikt voor |
|---|---|---|
| G3 Reader | NFC-pas of -tag, mobiel, Touch Pass | Standaarddeur binnen of buiten (IP55), zonder pincode |
| Reader Flex | NFC, pincode, mobiel, Touch Pass | Buitendeuren (IP55) |
| G3 Reader Pro | NFC, pincode, QR-code, Face Unlock, mobiel, Touch Pass, aanbellen met camera en audio | Hoofdingang, receptie |
| G3 Reader Fingerprint | Vingerafdruk (tot 300), NFC, pincode, mobiel, Touch Pass | Ruimtes met extra beveiliging |
| Access Ultra | NFC, mobiel | Een losse deur zonder aparte hub |
De volledige specificaties lees jij bijvoorbeeld op de techspecs-pagina van de G3 Reader Pro.
Touch Pass betekent dat jouw pas in Apple Wallet of Google Wallet staat. Jij houdt jouw telefoon of horloge tegen de lezer, zonder de app te openen.
De G2-lezers zijn de vorige generatie. Werkt jouw bestaande installatie daarmee, dan hoef jij niet te vervangen. Voor een nieuwe installatie kies jij G3.
Welke hub kies jij?
- Door Hub: 1 deur, met aansluitingen voor een lezer binnen en buiten, een deurcontact en een drukknop voor vrij uitgang. De standaardkeuze
- Door Hub Mini: 1 deur, compacter, voor een eenvoudige deur met één lezer
- Access Ultra: lezer en hub in één. Handig voor één losse deur
- Gate Hub: voor een poort of slagboom
- Enterprise Access Hub: tot 8 deuren vanuit één kast, met aansluiting voor een accu
- Retrofit Hub: voor gebouwen met bestaande Wiegand- of OSDP-lezers die jij wilt hergebruiken
Starter Kits
Begin jij met één deur? Een Starter Kit bevat een hub, lezer(s), passen en een slot. De G3 Starter Kit heeft één lezer, de G3 Starter Kit Pro heeft een lezer aan beide kanten van de deur. Daarnaast zijn er kits voor een poort (G3 Gate Starter Kit) en voor een lift (G3 Elevator Starter Kit, tot 18 verdiepingen).
Welk slot kies jij?
De hub schakelt het slot. De Door Hub en Access Ultra leveren zelf 12 V (max 1 A), genoeg voor de sloten van Ubiquiti. Vraagt jouw slot meer, dan krijgt het een eigen voeding.
- Elektrische sluitplaat (Strike Lock). Vervangt de sluitplaat in het kozijn. De deur houdt zijn gewone kruk en slot, de lezer geeft de sluitplaat vrij. De meest gebruikte oplossing voor bestaande deuren. Ubiquiti heeft ze in twee maten (8 en 15 mm) en in fail-safe en fail-secure. Ook de Electric Lock is een elektrische sluitplaat (fail-secure).
- Penslot (Bolt Lock). Wordt in het kozijn ingebouwd en schiet een pen in de deur. Geschikt voor enkele houten of metalen deuren, met ingebouwde deurcontact-sensor.
- Magneetslot (Magnetic Lock). Een elektromagneet boven op kozijn en deur houdt de deur dicht. Geen ingreep in deur of slot, dus handig bij glazen deuren of deuren waar jij niet in wilt boren. Een magneetslot gaat altijd open zonder stroom. Bekijk het Magnetic Lock
Fail-safe of fail-secure? Een fail-safe slot gaat open als de stroom wegvalt. Bij vluchtdeuren is dat meestal de eis. Een fail-secure slot blijft dan dicht, geschikt voor bijvoorbeeld een serverruimte of opslag.
Handige extra’s: een Access Button om de deur van binnenuit te openen, een Door Closer zodat de deur vanzelf dichtvalt, en een Panic Bar voor vluchtdeuren.
Samenwerken met UniFi Protect en Intercom
Access en Protect staan in dezelfde console. Hang jij een Protect-camera bij de deur, dan zie jij bij elke deurgebeurtenis het bijbehorende beeld. Voor bezoekers voeg jij een UniFi Intercom toe: bezoekers bellen aan, jij opent de deur vanaf jouw telefoon of een Intercom Viewer.
Bekabeling
Elke lezer krijgt een netwerkkabel naar de hub, de hub een kabel naar de switch. Ubiquiti schrijft minimaal Cat5e voor, wij adviseren minimaal Cat6. Meer over de dikte van de aders lees jij in onze blog over AWG.
Veelgestelde vragen over UniFi Access
Heb ik een abonnement nodig?
Nee. UniFi Access is licentievrij, er zijn geen kosten per deur of per gebruiker.
Werkt Access zonder internet?
Ja. De hub en console werken lokaal. Pas en pincode blijven werken, alleen beheer op afstand en mobiel openen via internet vallen weg.
Kan ik een lezer direct op mijn PoE-switch aansluiten?
Nee. Voor de correcte functionaliteit moet jij een lezer op een hub aansluiten. Deze hub is als het ware “de controller” die de toegangscontrole uitvoert voor de betreffende deur (of poort). Deze hub voedt met PoE de aangesloten lezer(s) en stuurt het slot aan. De Access Ultra is hier een uitzondering op, dit is namelijk een combinatie van lezer en hub.
Kan ik mijn bestaande lezers hergebruiken?
Met de Retrofit Hub kun jij lezers met Wiegand of OSDP blijven gebruiken.
Wat gebeurt er bij een stroomstoring?
Dat hangt af van het slot. Een fail-safe slot gaat open zonder stroom, een fail-secure slot blijft dicht. Zie “Welk slot kies jij?” hierboven. Zet de hub en console op een UPS als de deur ook bij stroomuitval moet werken.
Kan ik het combineren met de UniFi Intercom?
Ja. De Intercom sluit jij ook via PoE aan op een Door Hub en opent daarmee dezelfde deur. Lees meer hierover in onze blog over UniFi Intercom.
Conclusie
Met UniFi Access beheer jij deuren, passen en rechten vanuit dezelfde omgeving als jouw netwerk en camera’s, en alles zonder licentiekosten. Begin met een Starter Kit voor één deur en breid uit met extra hubs en lezers. Twijfel jij welke lezer of hub het beste past bij jouw omgeving, gebouw, of welk slot bij jouw deur past? Neem contact met ons op, wij denken graag met jou mee.
