Terug naar overzicht
Een UniFi-apparaat adopteren met set-inform via SSH.

Een UniFi-apparaat adopteren met set-inform

Leestijd: 4 minuten

Jij sluit een nieuw access point aan, de led brandt wit, maar het apparaat verschijnt niet in UniFi Network. Dan weet het apparaat niet waar jij UniFi Network draait. Met het commando set-inform vertel jij het dat zelf. In deze blog lees jij wanneer dat nodig is, hoe jij het doet en welke alternatieven er zijn.

Serie UniFi via SSH

  1. Een SSH-verbinding maken met jouw UniFi-apparaat
  2. Handige SSH-commando’s voor UniFi
  3. Een UniFi-apparaat adopteren met set-inform (deze blog)

Waarom verschijnt mijn apparaat niet?

Een nieuw of gereset UniFi-apparaat zoekt zelf naar UniFi Network. Dat lukt automatisch als het apparaat in hetzelfde netwerk zit als jouw console, bijvoorbeeld een Dream Machine of Cloud Gateway. Het apparaat verschijnt dan vanzelf in de lijst met apparaten, klaar om te adopteren.

Het gaat mis als het apparaat de console niet kan vinden. Bijvoorbeeld omdat:

  • het apparaat in een ander netwerk of VLAN zit dan de console
  • UniFi Network op een andere locatie of in de cloud draait. Welke opties er zijn, lees jij in onze blog Waar kan ik UniFi Network draaien?
  • het apparaat eerder aan een andere installatie gekoppeld was en nog daarnaar zoekt

In al die gevallen geef jij het apparaat het adres van UniFi Network met set-inform.

Wat heb jij nodig?

  • Het IP-adres van het apparaat. Dat vind jij in de lijst met verbonden clients van jouw router of met een netwerkscanner, zoals Advanced IP Scanner
  • Het IP-adres van jouw console, of de hostnaam als UniFi Network in de cloud draait
  • Een SSH-verbinding met het apparaat. Hoe jij die maakt, lees jij in deel 1

Op een nieuw of gereset apparaat log jij in met gebruikersnaam ui en wachtwoord ui. Oudere apparaten gebruiken ubnt en ubnt.

Stap voor stap: adopteren met set-inform

  • Maak verbinding met het apparaat, bijvoorbeeld met ssh ui@192.168.1.20
  • Typ set-inform met het adres van jouw console. Draait jouw console op 192.168.1.1, dan wordt het:
set-inform http://192.168.1.1:8080/inform
  • Controleer met info of de inform-URL goed staat
  • Open UniFi Network. Het apparaat staat in de lijst met apparaten met de knop Adopt. Klik erop en wacht tot de status Online wordt

Gebruik altijd http en poort 8080, ook als jouw console zelf via https werkt. Het apparaat en UniFi Network praten via deze poort met elkaar.

Draai jij UniFi Network bij Official UniFi Hosting? Dan kopieer jij het adres met de knop Copy Inform URL in jouw dashboard. Meer over adopteren op afstand lees jij in het Help Center van Ubiquiti.

Het apparaat verschijnt nog steeds niet

  • Controleer het adres. Typ info en kijk of de inform-URL klopt. Een typefout in het IP-adres is de meest voorkomende oorzaak
  • Test de verbinding. Typ ping gevolgd door het IP-adres van jouw console. Geen antwoord? Dan blokkeert iets in het netwerk de verbinding
  • Controleer jouw firewall. Het apparaat moet de console kunnen bereiken op TCP-poort 8080. Zit het apparaat in een ander VLAN, zorg dan dat een firewallregel dat verkeer toestaat
  • Blijft het apparaat hangen op Adopting? Controleer of de firmware van het apparaat niet heel oud is. Werk UniFi Network bij en probeer het opnieuw

Alternatieven voor set-inform

Heb jij veel apparaten, of wil jij niet op elk apparaat inloggen? Dan zijn er andere manieren om apparaten naar UniFi Network te wijzen:

  • DHCP-optie 43. Jouw DHCP-server geeft het adres van UniFi Network mee met het IP-adres. Met een UniFi-gateway stel jij dit in bij de instellingen van het netwerk (VLAN), onder Option 43
  • DNS. Een nieuw apparaat zoekt standaard naar de naam unifi. Maak jij in jouw DNS-server een record unifi aan dat naar jouw console wijst, dan vindt het apparaat hem vanzelf
  • De UniFi-app. Veel nieuwere apparaten kun jij in de buurt adopteren via de UniFi-app op jouw telefoon, via Bluetooth

Veelgestelde vragen over set-inform

Moet ik set-inform twee keer uitvoeren?
Bij de huidige firmware niet. Eén keer is genoeg. Oudere handleidingen noemen soms een tweede keer na het klikken op Adopt. Dat was nodig bij oude versies van UniFi Network.

Moet ik http of https gebruiken?
Altijd http, met poort 8080: http://IP-adres:8080/inform.

Wat betekent een wit brandende led?
Bij de meeste UniFi-apparaten betekent een wit brandende led dat het apparaat klaar is om geadopteerd te worden. Blauw betekent dat het geadopteerd is.

Werkt set-inform ook met UniFi in de cloud?
Ja. Gebruik dan de hostnaam of het IP-adres van jouw cloudomgeving in de inform-URL, gevolgd door :8080/inform.